Byousoku 5 Senchimetoru

12.03.2010 14:51

Název: Byousoku 5 Senchimetoru / 5 Centimeters Per Second / 5 centimetrů za sekundu

Žánr: Romantický / Drama

Režie: Makoto Shinkai

Autor: Makoto Shinkai

Studio: Comix Wave Inc.

Délka: 63 minut

Publikace: 19. listopadu 2007

5 centimetů za sekundu je rychlost se kterou padají květy sakury. Příběh pojednává o chlapci Takakim a dívce Akari. Na základní škole si byli velice blízcí, byli jako dvě spřízněné duše. I když se Akari musela odtěhovat, nadále si psali dopisy a sdíleli tak své myšlenky. Film se skládá ze tří částí; v první sledujeme Takakiho, který cestuje na schůzku s Akari, druhá je z pohledu spolužačky Kanae, která je do něj zamilovaná a třetí opět z pohledu Takakiho až na to, že tentokrát už je z něj dospělý muž. V celém filmu sledujeme jejich bolest z odloučení i bolest Kanae, která přestože ví, že Takaki její city neopětuje, je do něj beznadějně zamilovaná. Takové pocity střídají nostalgické pohledy do minulosti nebo radost, když se pro roce setká s Akari na nádraží. Příliš akce se tu nedočkáte, to vám ale bohatě vynahradí odvyprávěním spletence jejich životních příběhů.

Makoto Shinkai si film kompletně zanimoval doma, na vlastním počítači, ale výsledek je ohromující. Celý film je podkreslen tichými tóny klavíru, který vás výborně naladí na pohnuté emoce a osudy dvou lidí, kterým nebylo souzeno prožít spolu šťastný život.

Byousoku 5 Senchimetoru je sice romantické drama, ale naštěstí není jednou z romantických slátanin, kde většina protagonistů stejně myslí na jedno a to samé. Možná trochu přeháním, ale myslím, že je to jedno z nejkrásnějších anime, co jsem viděla.

—————

Zpět


Anime tituly na této stránce, postavy ani obrázky jsem nevytvořila a nepřipadají mému vlastnickému právu
© 2009 Všechna práva vyhrazena.